Dr. Barna Árpád az elektronmikroszkópos mintakészítésben paradigmaváltást hozó, nemzetközileg elismert szaktekintély. Hozzá kötődik az elektronmikroszkópos vizsgálathoz szükséges, ionporlasztással történő mintaelőállítás gyakorlatának kidolgozása, amely az egész világon ismertté és alkalmazottá vált.
A Barna Árpád-díj célja a névadó által képviselt szellemiség életben tartása, azoknak a szakembereknek az elismerése, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak az elektronmikroszkópia területén.
A díj a névadó életpályájában megjelenő úttörő szemlélet és innovatív hozzáállás elismerése.
Egy pályázó csak egyszer nyerheti el a Barna Árpád-díjat. A Barna Árpád-díj pénzdíjazással, díszoklevéllel és plakettel jár. A díjazott a 2025-ös Magyar Mikroszkópos Társaság konferenciáján bemutatja a nyertes pályamunkát egy 30 perces előadásban, magyar nyelven.
Bruttó 7000 EUR
Pályamunka bemutatása, megjelenési lehetőség
(pl. webinárium)
Bruttó 3000 EUR
Pályamunka bemutatása, megjelenési lehetőség
(pl. webinárium)
A nyertes pályázó a 2025-ös Magyar Mikroszkópos Társaság konferenciáján, ünnepi díjátadó keretén belül veheti át a Barna Árpád-díjat.
NYÍLT kategóriában olyan kreatív és progresszív szakember pályázhat, aki elekronmikroszkópiához kötődő kutatással a műszaki vagy természettudományi területen kiemelkedő eredményt ért el.
Aki elektronmikroszkópiához kötődő kutatással, fejlesztéssel, oktatással kiemelkedő módon járul hozzá az innovációhoz.
A pályázó a felsőoktatás alap-, mester- vagy PhD képzésében résztvevő olyan aktív hallgató vagy fiatal kutató, aki a pályázati évet megelőző év december 31-éig még nem töltötte be 35. életévét. (Az, aki tanulmányait vagy aktív munkáját gyermekgondozás, egészségügyi vagy egyéb komoly indokok miatt meg kellett szakítsa, a körülményektől függően, maximum 3 év kedvezményben részesülhet.)
A jelölés feltétele a Magyar Mikroszkópos Társaság (MMT) valamely tagja az itt elérhető online űrlapon jelölje őket.
Technoorg Linda Kft. alapító tagja, korábbi ügyvezető igazgatója. Több mint 30 év kimagasló kutatói- és fejlesztői tapasztalattal rendelkezik, mely időszakban huszonhét sikeres fejlesztési projekt vezetését látta el. Többek között nevéhez fűződik az kisenergiás ionforrás szabadalmán alapuló új ionsugaras eszközök kifejlesztése és piacra vitele, beleértve az innovatív SEMPrep2-t, a 10 évig Japánban piacvezető Gentle Millt, továbbá a SEMPrep Compact modellt. Részt vett a transzmissziós elektronmikroszkópiához használt UniMill ionsugaras berendezés fejlesztésében. Vezetői szerepet vállalt nagyenergiás ionforrások fejlesztésében, valamint a több funkciós minta-előkészítő berendezés műszaki koordinációjában is. Kiemelkedő szerepe volt a digitális holografikus interferometrián alapuló deformáció- és feszültségmérő eszköz fejlesztésében, piacra vitelében. Munkásságát 2019-ben Gábor Dénes életmű-díjjal jutalmazták.
1968 és 2012 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán tanított. Egyetemi docensként BSc, MSc és doktori hallgatóknak tartott előadásokat Mérések tervezése és kivitelezése, Statisztikus módszerek, valamint Micro- és nanotechnológia témakörökben. Több évet töltött a dubnai Nemzetközi Atomkutató Intézetben, ahol nemzetközi csoportot vezetett a Nehézionfizikai módszerek szilárdtestfizikai alkalmazása terén. Közel száz tudományos közlemény és három tankönyv szerzője. Aktív résztvevője nemzetközi együttműködéseknek. Az ELTE TTK Pásztázó Elektronmikroszkópos Laboratóriumának létrehozója és évekig a laboratórium vezetője volt. 2017 óta a Technoorg Linda cég fejlesztői munkájában vesz részt, kezdetben kutatás és fejlesztés vezetőjeként, jelenleg pedig tudományos tanácsadóként tevékenykedik.
Sejtbiológus, az MTA doktora, 2006-tól a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet tudományos tanácsadója. 2008 óta részt vesz Buzás Edit akadémikus (SE) extracelluláris vezikulák kutatásaiban. Itt végzett TEM vizsgálatai jelentős felfedezéseket segítettek elő ill. igazoltak. Az EMS-nek 2016-tól vezetőségi tagja, a Magyar Mikroszkópos Társaságnak 2002-2018 között titkára, jelenleg második ciklusban elnöke, 2010-től 2024-ig, megszűnéséig az Elektronmikroszkópos Alapítvány kuratóriumának elnöke. 112 közleményére kapott független hivatkozások száma több, mint 10 000.
Fizikus, az MTA Eötvös József koszorúval kitüntetett doktora, kutató professor emeritus. Tudományterülete a kísérleti fizika, anyagtudomány, vékonyrétegfizika és elektronmikroszkópos anyagszerkezet-vizsgálat. Tudományos eredményeit és a nemzetközi tudományos közéletben végzett munkásságát számos hazai és nemzetközi díjjal és kitüntetéssel ismerték el. Az International Union for Vacuum Science Technique and Applications (IUVSTA) tiszteletbeli elnökévé választotta. Több mint 360 közleményére kapott független hivatkozások száma meghaladja az 5000-et. Két legjelentősebb dolgozatát közel 1500-an, illetve 600-an idézték.
Fizikus az MTA levelező tagja, 2016 óta az Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének igazgatója. Szűkebb szakterülete a transzmissziós elektron-mikroszkópia és a félvezetők tudománya. Sikeresen telepítette az ország első gömbihiba-korrigált TEM/STEM-mikroszkópját és egy modern dual-beam-et, létrehozva a magyar anyagtudomány nyitott laboratóriumát. Több cikluson keresztül elnöke volt a Magyar Mikroszkópos Társaságnak. Több mint 300 közleményére kapott független hivatkozásainak száma meghaladja a 3900-at.